Hepimiz Spora mı Başladık?

geçen yıla ait alışveriş analizlerine göre; resmi iş elbisesi, kot pantolon, topuklu ayakkabıdan ziyade spor tshirt, yoga taytı ve spor ayakkabı satın aldık*.

Neden? Hepimiz işi gücü bırakıp spora mı başladık?

Aslında sorunun yanıtı sokakta ve sosyal medyada gizli. Hepimizin hızlı bir hayatın içerisinde oradan oraya nasıl koşturduğunu sokaktaki hayat canlı bir şekilde gözler önüne seriyor. Ve yine sosyal paylaşım platformlarında aynı gün içerisinde, farklı mekanlardan farklı rollerle yaptığımız bildirimler de bu belgeselin sanal gösterim alanı.

Dolayısıyla giderek daha tempolu hale gelen yaşamımızda kıyafetlerimizin içerisinde daha rahat hissetme çabasındayız. Haliyle artık sadece yürüyüşe giderken değil kendimizi dinamik ve özgür hissetmek istediğimiz her an evden tayt-tshirt ikilisi ile ayrılıyoruz. Bunun yanı sıra bizi bu tarzı benimsemeye iten başka nedenler de var elbette.

Sağlıklıyım! Kendime dikkat ediyorum…

Embed from Getty Images

Every Second Counts markasının kurucusu ve eski bir moda editörü olan Sally Dixon, kaliteli spor kıyafetler giymenin yeni bir statü sembolü haline geldiğine dikkat çekiyor. Aynı zamanda “Sağlıklıyım ve kendime dikkat ediyorum.” ifadesini, dış görünüşüyle yansıtmak isteyen yeni bir kitlenin doğduğunun da altını çiziyor.

X’in Y ile Z’ye adaptasyonu…

Kesinlikle milenyum gençliğinin sağlığını önemseyen bireyler olarak yetişmesi de satışların yükselmesinde önemli rol oynadı. Tabii ki Y ve Z kuşaklarına ayak uydurmaya çalışan X çevresi ve daha önceki nesiller de olaya ilgisiz kalmadı. Bu durum sporun etki alanını geçmişe oranla genişletirken beraberinde spor kıyafetlerin müşteri kitlesini de arttırdı.

Eğitim-İş-Yaşam Mekanlarında Farklılaşma…

Eğitimde sportif faaliyetler önem kazandı. Beden eğitimi dersleri eskiye nazaran daha dolu ve aktif geçiyor. İş yerlerinin değişen çehresi sayesinde ise spor salonları çalışma alanlarının bir parçası oldu. Ve tüm bunlar yaşam alanlarımıza da sıçradı. Evlerimize yakın mesafelerde çeşitli spor mekanlarının uygun fiyatlarla hizmete girmesi sporu daha geniş bir kesim için erişilebilir kıldı.

yoga-1994667_1920
Birçok kişi evinde tek başına spor yapmak yerine spor salonlarına giderek sosyal çevresini genişletmeyi hedefliyor.

Artık birçoğumuz sporu bir sosyal etkinlik olarak görmeye başladık. Dolayısıyla spor kıyafetler artık sadece profesyonel sporcuların değil hepimizin ihtiyacı.

Kış tatili artık bir lüks değil…

active-15926_1920

Özellikle ülkemizde kış tatilinin artık bir lüks olmaktan çıkmasıyla birlikte; Uludağ, Kartepe, Erciyes gibi kayak merkezlerinde gerek yarı yıl tatili gerekse hafta sonu kaçamakları yapanların sayısı her geçen yıl daha da artıyor. Dolayısıyla Türkiye ve benzer pazarlarda kayak sporuna yönelik giyim ürünlerine belli bir talep söz konusu. Başka bir deyişle sektöre yeni dahil olan farklı pazarlar satışların artmasına neden olan bir diğer neden.

Ofis stili yeniden tanımlanıyor…

Embed from Getty Images

İş sektörü giyim politikasında yeni düzenlemeler gerçekleştirdi. Bu düzenlemeler sayesinde çalışanların işe rahat kıyafetlerle gelmesine şirketlerin yaklaşımı daha ılımlı. İşkürede Serbest Cuma adı altında hayata geçirilen bu politika, satışların artmasında etkili olan bir diğer faktör.

Her ne kadar adında serbest geçse de bazı sınırlamalar halen mevcut. Aslında bu serbestliği, ofis tarzının sportif şıklık çerçevesindeki yeni yorumu olarak tanımlayabiliriz. Mesela Massimo Dutti’nin takım elbise koleksiyonuna ait fotoğraflarda bir araya getirilen kumaş pantolon-sneakers ikilisi de bu stilin uygulanmasına hoş bir örnek niteliğinde.

Sektöre son hızla giriş yapan akıllı kıyafetler…

Teknolojik gelişmelerin kıyafetlere taşınmasıyla birlikte spor giyim endüstrisindeki ürün yelpazesi de çeşitlilik kazandı. Bu yöndeki girişimlerden biri Ralph Lauren tarafından hazırlanan The PoloTech isimli akıllı tişörtler. Bu üründe doğrudan kumaşa dokunan gümüş fiberler vasıtasıyla, kalp atış hızı ve solunuma ait veriler Bluetooth özellikli bir cihazla IPhone ve Apple Watch’lara aktarılabiliyor. PoloTech App uygulaması ise bu verilerin anında okunmasına ve değerlendirilmesine imkan sağlıyor.

Bugün binlerce akıllı telefon kullanıcısı çeşitli mobil uygulamalarla bu bilgileri elde etmeye çalışıyor. Durum bu açıdan değerlendirildiğinde; benzer verilere akıllı kıyafetler sayesinde kolayca erişebilme ihtimali önemli bir kesimin ilgisini çekmeye şimdiden başladı bile. Yeni neslin teknoloji merakını da ekleyecek olursak bu tip ürünlere olan talebin önümüzdeki yıllarda artış göstermesi kaçınılmaz.

Sonuç olarak; sporun önemini kavrayan kitlenin genişlemesi, sportif kıyafetlerin satışlarının artmasına katkı sağladı. Ama tek neden bu değil.

Sektördeki satışların yukarı doğru bir grafik sunmasına zemin hazırlayan diğer faktörleri;

Rahat ve özgür kıyafetlerin giyilebileceği alanların çeşitlenmesi,

Spor olanaklarının giderek artması,

Akıllı ürünlerin sektöre dahil olması,

Sportif şıklığın yeniden tanımlanması,

Yeni pazarların moda çevrimine eklenmesi,

şeklinde özetleyebiliriz.

Bu veriler ışığında önümüzdeki yıllarda da sportif giysilerin normal kıyafetlere oranla daha yüksek satış rakamlarına sahip olacağı sonucuna varmak mümkün.

Sizin bu yılki tercihiniz ne olacak?


Kaynaklar:
How Workout Wear Became Fashionable
The Athleisure Trend Is Here To Stay
Here’s why you’ll be wearing ‘smart’ workout clothes soon
Markaların Resmi Web Siteleri


* Geçen yıla ait veriler, Business of Fashion ve McKinsey’nin ortak çalışması The State Of Fashion 2017 ‘den elde edilmiştir. Bu çalışmaya göre; giyim endüstrisi 2016 yılında %1-1,5’luk büyüme kaydetti. Spor giyim ise yılı %8-8,5’luk bir artış ile tamamladı.


Fotoğraflar: Pixabay, Getty Images


Önceki
↩Dijitale Göç Eden Müşteriyi Takip Eden…


Sonraki
Ofiste Değişim…↪